نکته شماره 6 : از “سندرم راه اندازی انقلابی” پرهیز کنید

توسط محسن روح الامین 4 سال agoهیچ نظری ثبت نشده
ماهان  /  ارتباطات داخلی سازمان  /  نکته شماره 6 : از “سندرم راه اندازی انقلابی” پرهیز کنید
شبکه اجتماعی سازمانی

در مورد این توصیه به شدت مدیون مشاور مدیریت اجتماع Rich Millington (www.FeverBee.com) و کتاب او به نام “اجتماع‌های پرهمهمه[1]” هستم

.نکته ششم:

از “سندرم راه اندازی انقلابی” پرهیز کنید.

را اندازی های وسیع چه علائمی دارند. برای راه اندازی یک «شبکه اجتماعی سازمانی» جدید و به روز همیشه با وسوسه صرف هزینه و کار زیاد مواجه هستیم. در کوتاه ترین زمان ممکن افراد آمادگی خود را برای پیوستن به این فرایند اعلام می کنند. ممکن است منابع و زمان زیادی صرف راه اندازی یک پلتفرم عالی و کامل شود که قرار است تبدیل به یک «شبکه اجتماعی سازمانی» عالی و تمام عیار شود اما اصلأ مهم نیست که افراد بسیار کمی از آن استفاده خواهند کرد.

در “علائم راه اندازی انقلابی” تصور می شود که   بازاریابی عمده کلید توسعه ی یک «شبکه اجتماعی سازمانی» است و یک «شبکه اجتماعی سازمانی» یک شبه باید از صفر به جایی برسد که پر از کاربران فعال شود. این تفکر به “خلق اجتماع” بیشتر به صورت یک رویداد نگاه می کند نه یک فرایند دائمی و تدریجی و این بزرگترین اشتباه است و در بلندمدت هم برای سازمان بسیار خطرناک است. سال گذشته مقاله ای[2] برای SocialMediaExplorer.com نوشتم. در آن مقاله در موردبه وجود آمدن تدریجی جوامع جغرافیایی بحث کردم. حقیقت این است که چه بخواهیم در مورد جوامع مدرن بحث کنیم و چه جوامع قدیمی، داستانهایی در مورد روزهای کشف امریکا مطالعه می کنیم. این مکانها به خاطر ساکنان اولیه آن ها رشد کردند- آن ها برای رفتن به جایی جدید و کشف سرزمینی جدید خطر کردند. ساکنان جدید برای ورود به جای جدید، تمام خانه ها، انبارها، اصطبلها، سالنها، کلیساها، مدرسه ها و… را نساختند که بعد به ساکنان شرق  تلگرام بزنند “اینجا برای زندگی کاملأ آماده است.” و اینطور نبود که یک روز افتتاح رویایی داشته باشند. ساکنان جدید زمین هایی را کشف و محصور کردند و همان جا زندگی کردند. در خانه هایشان ساختارهای دائمی ایجاد کردند و سرانجام از داشتن یک جامعه خوب لذت بردند.

بلأخره دیگران از وجود این اجتماع با خبر شدند یا اتفاقی به آن رسیدند و از ارزش آن آگاه شدند، به همین دلیل بارها به آنجا می رفتند و سرانجام تصمیم گرفتند که از آن جامعه سهمی داشته باشند. این راه رشد شماست- حرکت آهسته و پیوسته در راهی که ارزش آفرینی می کند. ارزشهایی که پایداری آن ها برای شما اهمیت خواهد داشت. این ارزشها شامل روابط و محتواست.

مطمئنأ شهری هم که شما در آن زندگی می کنید در یک دوره طولانی به وجود آمده است و تاریخچه ای جالب از افراد کلیدی و نقاط عطف متعدد دارد که در پیشرفت آن موثر بوده اند. برای رشد  ESN شما به رویکردی تدریجی و سنجیده نیاز دارید ( یا هر اجتماع آنلاینی- چه درونی و چه بیرونی) . به دنبال کسانی باشید که برای پیشرو بودن مشتاق هستند، امکانات بالقوه را می شناسند، ارزش آفرینی می کنند ( محتوا)، روابط را به وجود می آورند، و قبل از حضور افراد، مفهوم اجتماع را به وجود می آورند. کم کم دیگران را به «شبکه اجتماعی سازمانی» دعوت کنید و ارزش های موجود و جدید را به آن ها نشان دهید.

در یک سال و نیم گذشته ما روزانه 100 تا 200 نفر از کارکنان را به «شبکه اجتماعی سازمانی» دعوت می کردیم تا نام آن ها را به عنوان کاربر در ESN   ثبت کنیم- بخشی از دلیل افزایش کارکنان از 69% به 86% در آن زمان- اما دعوت همکاران و دوستان به خاطر مزایایی که از استفاده این سیستم به دست آورده بودند، از دعوت مدیر «شبکه اجتماعی سازمانی» بسیار مهمتر بود.

روند پیوستن به شبکه اجتماعی سازمانی

به نمودار بالا توجه کنید. این نمودار نشان دهنده تعداد کاربران فعال درESN  سازمان ما از زمان راه اندازی آن در سال مه 2012 است تا امروز. این الگوی رشد، تدریجی، مداوم و بسیار منسجم است. شیب های روبه پایین کوچکی که می بینید ناشی از پاک کردن حساب کارکنانی است که از سازمان رفته اند. من همیشه چنین رشدی را به راه اندازی وسیعی ترجیح می دهم. در راه اندازی وسیع افراد به خاطر بازرایابی انبوه گیج می شوند و به جان هم می افتند و به سرعت بعد از پایان اشتیاق رویداد جدید سرد می شوند.

به دنبال افرادی باشید که می دانند با استفاده از ESN چه اتفاقی در سازمان می افتد. با آن ها همکاری کنید و کمک کنید که موفق شوند و موفقیت هایشان را با دیگران درمیان بگذارند. روزانه به سراغ تعداد معین و قابل کنترلی از افراد بروید و آنها را به «شبکه اجتماعی سازمانی» دعوت کنید. از کاربران مشتاق و فعال هم بخواهید که همین کار را انجام دهند. با این کار می توانید یک «شبکه اجتماعی سازمانی» منسجم به وجود آورید که باعث خلق مداوم روابط و محتوای مفید می شود و در عین حال شما را به اهداف سازمان نزدیک می کند.

ممکن است تعداد افردی که در ابتدا به شما می پیوندند برای کسانی که به راه اندازی وسیع تمایل دارند قابل قبول نباشد اما نگران نباشید هدف شما تولید ارزش بلند مدت برای سازمان است نه دلخوشی های کوتاه مدت. اگر از نحوه رشد جوامع آنلاین و جغرافیای آگاه باشید می توانید از دانشتان برای رشد  ESN سازمان خود استفاده کنید. به نکته شماره 6 توجه کنید:

از ” سندرم راه اندازی انقلابی” پرهیز کنید.

[1]. Buzzing Communities

[2] . So You’re  Thinking About Starting an Online Community: Think Setting The West-Not Filling a Stadium

دسته بندی ها :
  ارتباطات داخلی سازمان - تعاملات سازمان - شبکه اجتماعی سازمانی - مقالات - پیاده سازی شبکه اجتماعی سازمانی - پیاده سازی شبکه تعاملی سازمانی -
این نوشته به اشتراک گذاشته شد 0 بار
 300
درباره

 محسن روح الامین

  (43 مقالات)

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست دمو | نظام پیشنهادات | مدیریت جلسات | طراحی سایت | شبکه اجتماعی سازمانی