دسته‌ها

50 نشانه‌ که ممکن است شما یک کارآفرین باشید

توسط سارا شیرمحمدی 4 سال پیشهیچ نظری ثبت نشده
ماهان  /  دانستنی‌ها  /  50 نشانه‌ که ممکن است شما یک کارآفرین باشید
۵۰-نشانه‌-که-ممکن-است-شما-یک-کارآفرین-باشید

کارآفرینان گروه خاصی از مردم هستند؛ آنها نه تنها متفاوت فکر می‌کنند بلکه متفاوت هم عمل می‌کنند. کارآفرینان ویژگی‌های شخصیتی، عادات و طرز تفکر به خصوصی دارند و ایده‌هایی به ذهنشان می‌رسد که مرز بین جنون و نبوغ را مشخص می‌کند!

اما توجه کنید که فقط بدین دلیل که شما یک مبتکر هستید و مثلاً به این فکر افتادید که بنزین را در اتومبیل‌ها با چیز دیگری جایگزین کنید، به این معنی نیست که احتمالاً شما ذاتاً کارآفرین  هستید.

اگر تا به حال پیش آمده که از خودتان بپرسید که آیا شما استعداد و توانایی کارآفرینی دارید، بررسی موارد لیست زیر و تطبیق آنها با ویژگی‌های خودتان به شما کمک میکند تا بتوانید به این سؤال پاسخ دهید.

دقت داشته باشید که ممکن است شما تمامی این خصوصیات و مهارت‌ها را نداشته باشید اما اگر حتی برخی از آنها را داشته باشید، این یک نشانه‌ی بسیار خوب است، در واقع نشان می‌دهد که جوهره‌ی اصلی و آنچه که مهم است در اختیار شماست.

حال بپردازیم به لیستمان:
 1. شما از خانواده‌ای هستید که برایشان سخت است یا نمی‌توانند برای شخص دیگری کار کنند یا این که والدین شما برای خودشان کار می‌کردند. گرچه این مورد برای هر کارآفرینی صادق نیست (حتی جان رمپتون، کارآفرین، نویسنده‌ی مقاله)، بسیاری از کارآفرینان دارای سابقه‌ی خانوادگی خود اشتغالی هستند.
 2. شما از وضع موجود و فعلی متنفرید. شما فردی هستید که همیشه در حال طرح این سؤال است که چرا مردم کارهایشان را به شکل فعلی انجام می‌دهند. شما همواره تلاش می‌کنید تا کارها به شکل بسیار بهتری نسبت به وضعیت فعلی انجام شوند.
 3. شما فرد با اعتماد به نفسی هستید. آیا تا به حال کارآفرینی دیده‌اید که بدبین باشد؟ اگر کسی اعتماد به نفس نداشته و به خودش مطمئن نباشد، دیگران چطور می‌توانند به او اعتقاد و اطمینان داشته باشند؟ کارآفرینان نسبت به موارد پیرامون خود بسیار خوش‌بین هستند.
 4. شما فردی پرشور و شوق هستید. گاهی پیش می‌آید که زمان زیادی را صرف انجام کاری می‌کنید ولی به اندازه‌ی کافی درآمدی کسب نمی‌کنید؛ در چنین شرایطی قطعاً این اشتیاق شماست که شما را وادار به ادامه دادن می‌کند.
 5. «نه» شنیدن برای شما بی‌معنی است؛ یک کارآفرین هرگز تسلیم نمی‌شود.
 6. شما توانایی ایجاد مشارکت‌هایی که بعید به نظر می‌رسند را دارید. مردم به راحتی جذب شما می‌شوند زیرا شخصیت دوست‌داشتنی‌ای دارید که دلیل آن اغلب به خاطر شور و شوق شماست.
 7. شما بیشتر از اینکه با همسرتان یا هر شخص مهم دیگری در زندگی‌تان وقت بگذرانید، با شریک کاری خود وقت می‌گذرانید.
 8. شاید شما مانند بیل گیتس، استیو جابز و یا مارک زاکربرگ از دانشگاه انصراف داده باشید!
 9. رفت و آمد روزانه برای رسیدن به محل کارتان از اتاق‌خواب تا اتاق نشیمن است.
 10. شما اغلب در زندگی‌تان یک کارمند نگون‌بخت بوده‌اید و احتمالاً زیاد اخراج شده‌اید! نگران نباشید، شما تنها نیستید، برای جان رمپتون نیز چندین بار پیش آمده که اخراج شده باشد. اخراج شدن را نشانه‌ی این که آدم بدی هستید، ندانید چون گاهی اوقات این در DNA شماست!
 11. شما همیشه در مقابل جایگاه قدرت روبرویتان مقاومت کرده‌اید، احتمالاً به همین دلیل هم در حفظ شغلتان مشکل داشته‌اید.
 12. شما معتقدید که برای امنیت شغلی بیش از یک تعریف وجود دارد: شما می‌دانید که امنیت شغلی شما تا زمانی است که تحت کنترل باشید و این یعنی اطمینان نداشتن و تکیه نزدن بر رئیسی که همیشه می‌تواند بعد از یک اشتباه شما را از کار بی کار کند.
 13. بیشتر کمد لباس شما شامل تی‌شرت است چون لباس راحتی است.
 14. شما روحیه‌ی رقابتی دارید. همیشه می‌دانید که می‌توانید کاری بهتر انجام دهید.
 15. هنگامی که صبح از خواب بیدار می شوید، سایتی مثل GitHub را چک می‌کنید.
 16. شما برای چیزهایی که دوست دارید، خوب پول خرج می‌کنید. فقط موارد کمی وجود دارد که بهتر از پول هستند، مگر نه؟
 17. نگاه شما به تعطیلات به عنوان یک روز کاری است اما نه کارهایی که در روزهای دیگر باید حتماً انجام شوند.
 18. شما بیکار هستید ولی مشکلی با آن ندارید. برایتان مهارت‌های زندگی با ارزش‌تر از سیاست‌های اداری کارهای اصطلاحاً 9 صبح تا 5بعدازظهری است.
 19. شما بیش از 60 ساعت در هفته کار می‌کنید، با این حال وقتی کم سن بودید و کارهای ساعتی انجام‌ میدادید، پول بیشتری به‌دست می‌آوردید.
 20. شما می خواهید کنترل شرکت خودتان را در دست داشته باشید و دوست دارید که بر کارهایی که در شرکتتان انجام می‌شود، نظارت کامل داشته باشید.
 21. همه جا فرصت‌های موجود را به خوبی می‌بینید و احتمالاً جزئی‌نگر هستید. به عنوان مثال، وقتی وارد یک ساختمان می‌شوید، نسبت به ارزش آن یا مثلاً شرکت‌های داخل آن کنجکاو هستید.
 22. خلاق بودن یکی از ویژگی‌های شماست.
 23. جواب تست‌های شخصیت‌شناسی که انجام می‌دهید، شما را به عنوان فردی هدفمند‌، مسلط بر خود و کمال‌گرا نشان می‌دهد و در واقع در دسته‌ی انسان‌های اصلاح‌گرا قرار می‌گیرید.
 24. بهترین صندلی‌ها در کافی‌شاپ‌های مورد علاقه‌تان، آنهایی هستند که به پریز برق نزدیکتر هستند.
 25. شما یک فرد متفکر و منطقی هستید. شما دارای ایده‌هایی در خصوص چگونگی تصحیح مشکلات و بهبود شرایط موجود هستید.
 26. وقتی در مورد حل یک مسئله صحبت می‌کنید، آیا قبل از آن بررسی می‌کنید که آیا اپلیکیشن یا برنامه‌ای در آن خصوص وجود دارد یا نه؟ اصلاً شاید شما قبلاً نسبت به ایجاد یک مدل تجاری و معماری نرم‌افزار اقدام کرده باشید تا بررسی کنید آیا رفع مشکلی امکان‌پذیر است یا خیر.
 27. شما دارای یک شخصیت مردمی هستید و اغلب در برقراری ارتباط با دیگران مشکلی ندارید.
 28. خیلی اوقات از فردی مثل استیو جابز برای خودتان نقل قول می‌کنید تا به خودتان انگیزه‌ی ادامه دادن در مسیری که در آن هستید را بدهید.
 29. شما در کودکی تلاش کردید چیزهایی را به دیگران بفروشید و شاید خیلی هم موفق بوده باشید.
 30. از افرادی که در اپلیکیشنی مانند توییتر دنبال می‌کنید، بیشتر نوتیفیکیشن می‌گیرید نسبت به دوستان واقعی‌تان که شماره‌شان در contact list  موبایلتان وجود دارد.
 31. شما از آن دسته افرادی هستید که همواره تلاش می‌کنید به خودتان انگیزه‌ی ادامه دادن بدهید، به این معنی که به طور مثال تا زمانی که پروژه‌ای یا کاری را به پایان و انجام نرسانده باشید، از آن دست نمی‌کشید.
 32. مهم نیست که روزانه چه کاری انجام می‌دهید، همیشه به بازده کارتان و اینکه روی چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنید توجه می‌کنید.
 33. از آن دسته افرادی هستید که پوشیدن لباس‌های راحت مثل پیراهن و شلوار جین را به کت و شلوار ترجیح می‌دهید.
 34. شما خیال‌پرداز و غیرواقع‌بین هستید؛ در واقع شما به عنوان یک مخترع یا مبتکر، بایستی اینگونه باشید.
 35. شما خیلی متفاوت از بقیه فکر می‌کنید؛ اصلاً اگر اینگونه نباشد، مگر چه چیزی تغییر خواهد کرد؟
 36.  شخصیتی جذاب و کاریزماتیک دارید.
 37. قوانین برای شما صدق نمی‌کنند. منظور از این جمله، قانون‌شکنی نیست. درعوض، شما به کارآیی اعتقاد دارید و قوانین را به گونه‌ای پشت سر می‌گذارید تا همه‌ی کارها به راحتی پیش بروند.
 38. شما می‌دانید که نمی‌توانید همه‌ی کارها را به تنهایی انجام دهید. فرضاً شما یک ایده دارید و می‌دانید که می‌توانید آن را promote کنید، اما این را هم به خوبی می‌دانید که شما در همه‌ی کارها در خصوص اداره‌ی یک کسب‌وکار مهارت کافی ندارید.
 39. شما شخصیت مستبد و خودرأیی دارید؛ این مورد نیز دلیل دیگری است بر اینکه احتمالاً شما زیاد اخراج شدید.
 40. غیرقابل پیش‌بینی هستید. به عنوان یک کارآفرین، می‌دانید که امروزه چقدر همه چیز با سرعت زیادی می‌تواند تغییر کند اما خوشبختانه همواره آماده‌ی انجام اصلاحات و تغییرات هستید.
 41. بیشتر از تنها بودن، از عضو بودن در یک گروه دوستانه لذت می‌برید. حتی احتمالاً هنگام وقت گذراندن با گروه‌های بیش از چهار نفر، انرژی بیشتری دارید.
 42. شما مصمم هستید؛ به خودتان می‌گویید که باید غیر ممکن را ممکن کنید.
 43. همیشه حمایت دوستان و خانواده‌تان را دارید، آنها افرادی هستند که شما را درک می‌کنند و همیشه برای حمایت از شما آماده هستند.
 44. چرت زدن پشت میزتان برای جبران کمبود خوابتان اتفاقی معمول است. از این گذشته گاهی به نظرتان هشت ساعت خواب بین ساعت 10 شب تا 6 صبح دیگر منسوخ شده است.
 45. شما تحقیقات بازاری را به خوبی انجام داده‌اید و می‌دانید که فقط داشتن یک ایده‌ی خارق‌العاده به این معنی نیست که آن ایده سودآور است و به خوبی بررسی کرده‌اید که آیا آن ایده خریداری دارد یا خیر.
 46. وقت خودتان را در کنار آدم حسابی‌ها میگذرانید تا رو به جلو حرکت کنید.
 47. توانایی ساخت و ایجاد چیزی از هیچ، فقط از یک دیوانه‌ی نابغه برمی‌آید. فراموش نکنید که مردم قبل از اثبات تئوری نسبیت توسط آلبرت انیشتین فکر می‌کردند که او دیوانه است.
 48. آیا تابه‌حال از خانواده، دوستان و یا هر فرد مهم دیگری درخواست کرده‌اید که یک دعوت‌نامه در خصوص موضوعی برایتان ارسال کنند تا بتوانید برای پنج دقیقه تماماً راجع به آن صحبت کنید؟
 49. معتقدید که ارزش وقت شما بیشتر از ارزش پول است.
 50. حتی وقتی در مورد هک رشد (growth hacking) در کارتان زیاده‌گویی می‌کنید، همسر یا دوست پسرتان (یا دوست دخترتان) کاملاً می‌فهمند که چه می‌گویید و توضیحاتتان برایشان قابل درک است.

(با برنامه‌ریزی و مدیریت کارها، بررسی روند هک رشد راحت‌تر قابل پیگیری است؛ با کمک نرم‌افزار مدیریت پروژه و کارهای «همتیک»این کار به راحتی امکان‌پذیر است.)

حتی اگر در حال حاضر تمام مواردی که ذکر شد در مورد شما صدق نمی‌کنند اما مواردی را علامت زده‌اید، احتمالاً با گذشت زمان وقتی دوباره این لیست را با ویژگی‌های خودتتان تطبیق دهید، موارد بیشتری را تیک خواهید زد.

از این گذشته، توجه کنید که کارآفرین بودن یک سبک زندگی است و نه یک شغل یا سرگرمی.

 

منبع: سایت entrepreneur.com

مترجم: سارا شیرمحمدی

دسته بندی:
  دانستنی‌ها -
درباره

 سارا شیرمحمدی

  (16 مقالات)

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست دمو مدیریت پروژه مدیریت جلسات شبکه اجتماعی