توصیه شماره 9: دسترسی را آسان کنید

توسط محسن روح الامین 5 سال agoهیچ نظری ثبت نشده
ماهان  /  ارتباطات داخلی سازمان  /  توصیه شماره 9: دسترسی را آسان کنید
شبکه اجتماعی سازمانی

توصیه شماره 9: دسترسی را آسان کنید

نوبت رسید به نهمین توصیه از مجموعه توصیه های من در مورد ایجاد یک «شبکه اجتماعی سازمانی» موفق. این توصیه به توصیه شماره 8 در مورد یکپارچگی «شبکه اجتماعی سازمانی» با محل های انجام کارهای کارکنان مربوط می شود. اما تمرکز این توصیه بر برنامه های و جریان کارهایی است که کارکنان به آن ها عادت کرده اند. این توصیه بیشتر بر سهولت های پنهان و سیار بودن ESN تأکید دارد.

توصیه شماره 9:

دسترسی را آسان کنید.

البته یکپارچگی با نرم افزارها که در توصیه شماره 8 به آن پرداختیم، بخش مهمی از دسترسی آسان به «شبکه اجتماعی سازمانی» است اما در این قسمت من می خواهم در مورد ویژگی های دیگری صجبت کنم که به نرم افزارهای خاصی که افراد از آن استفاده می کنند مربوط نمی شود.

اول، سهولت دسترسی متأثر از سهولت فرآیند ورود به سیستم «شبکه اجتماعی سازمانی» است. با فرض اینکه کارکنان باید وارد فضای کاری (Domain) خود شوند، منطقی نیست که آنها را مجبور کنیم برای اهداف دیگر مربوط به کار باز هم وارد سیستم «شبکه اجتماعی سازمانی» شوند. مسائل دیگری هستند که علاوه بر ورود به سیستم ها و برنامه های مختلف در طول روز، کارکنان را ناراحت می کنند. مخصوصأ اینکه همه آنها با فایروال سازمان محافظت شوند. این ورودهای متعدد بسیار وقت گیر هستند.

بنابراین سعی کنید که با یک ورود مشترک (Single Sign-On) کارکنان بتوانند به «شبکه اجتماعی سازمانی» و سایر برنامه ها و سیستم های مورد استفاده خود دسترسی داشته باشند. پس اگر هنوز برای خرید «شبکه اجتماعی سازمانی» خود هزینه نکرده اید، از خرید ESNهایی که امکان یکبار ورود را برای استفاده از تمام این برنامه ها در اختیار شما قرار نمی دهند، پرهیز کنید. اگر قرار است در سازمانتان از «شبکه اجتماعی سازمانی» استفاده کنید و آن را با سیستم های دیگر یکپارچه کنید، باید بتوانید ورودهای متعدد و وقت گیر را حذف کنید.

راه دیگر برای تسهیل دسترسی به «شبکه اجتماعی سازمانی» ایجاد قابلیت دسترسی سیار به آن از طریق ابزارهای سیار شخصی یا کاری کارکنان است. ظاهرأ هنوز بسیاری از سازمانها برای حفظ اطلاعات خود، از قرار دادن این قابلیت در اختیار کارکنان خودداری می کنند. عجیب است که این سازمان ها فکر می کنند که می توانند با استانداردهای قرن 20 در سال 2015 فعالیت کنند. آیا نمی خواهید که مدیران و کارکنانی که غالب اوقات خارج از سازمان هستند بتوانند به «شبکه اجتماعی سازمانی» دسترسی داشته باشند؟ پس باید دسترسی سیار در اختیار آنها قرار دهید. آیا دوست دارید از انعطاف زمانی و مکانی کار در دنیای امروز بهرمند شوید؟ پس به کارکنان خود این اجازه را بدهید که بدون محدودیت زمان و مکان به منابع مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.

برای سازمان هایی که قوانین سختی در مورد اطلاعات دارند، ممکن است عجیب باشد که چطور سازمان های دیگر به راحتی اطلاعاتشان را در اختیار کارکنانی که خارج از سازمان هستند قرار می دهند، اما برای سازمان هایی مثل ما که در صنایعی بسیار ضابطه مند فعالیت می کنند، مسلم است که دسترسی سیار به اطلاعات تصمیم و فرایند آسانی نیست.

بنابراین شما باید با بخش های مختلف و دارای صلاحیت سازمان مثل IT، منابع انسانی و سایر بخش ها مشورت کنید تا از بتوانید محدودیت ها و توافق های لازم را برای ایجاد این دسترسی اعمال کنید. ممکن است اجراسازی آن زمان بر باشد اما با ایجاد امنیت و عملکردهای مناسب می توان در انتظار نتایج خوبی از این فرایند بود. اگر با وجود تمام این واقعیتها، هنوز هم کسانی برای ایجاد این دسترسی دچار تردید هستند، باید بگویم اگر سازمانی مانند سازمان ما با وجود قوانین و حساسیت های موجود توانسته به چنین هدفی دست پیدا کند، قطعأ سازمانهای دیگر هم می توانند.

بنابرین نکته شماره 9 در واقع ادامه نکته شماره 8 است. دسترسی آسان به «شبکه اجتماعی سازمانی» مستلزم یکپارچگی سیستم ها (نکته8) و مسائل دیگر دسترسی (نکته شماره 9) مانند کاهش تعدد ورود به سیستم ها و اجازه دسترسی سیار به ابزارهای شخصی و کاری است.

دسترسی را آسان کنید.

 

دسته بندی ها :
  ارتباطات داخلی سازمان - شبکه اجتماعی سازمانی - مقالات - پیاده سازی شبکه اجتماعی سازمانی - پیاده سازی شبکه تعاملی سازمانی -
درباره

 محسن روح الامین

  (43 مقالات)

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست دمو مدیریت پروژه مدیریت جلسات شبکه اجتماعی