توصیه3 : توافق و مشارکت مدیران اجرایی

توسط محسن روح الامین 3 سال agoهیچ نظری ثبت نشده
ماهان  /  شبکه اجتماعی سازمانی  /  توصیه3 : توافق و مشارکت مدیران اجرایی
شبکه اجتماعی سازمانی

در سومین پست از مجموعه نکات من در مورد راه اندازی موفقیت آمیز شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  در مورد این توصیه مهم بحث خواهم کرد:

توافق و مشارکت مدیران اجرایی را در استفاده از شبکه اجتماعی سازمانی به دست آورید

برای تشریح این توصیه از داستان سازمان خودم استفاده می کنم. تجربه ما در این مورد، داستان دو مدیر است- که ارتباط بسیار متفاوتی با شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  ما برقرار می کردند و تأثیرات ناشی از این ارتباطات هم بر گسترش و محبوبیت استفاده از شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  متفاوت بود.

در 2 سال اولیه استفاده ما از شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  مدیرعامل ما هیچ مشارکتی در شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  انجام نمی داد. او فرد آگاهی بود و با فلسفه تلاش ما در این زمینه کاملأ موافق بود اما هرگز چیزی در شبکه اجتماعی سازمانی ارسال نمی کرد. می دانستم که گاهی وارد شبکه اجتماعی سازمانی می شود و جستجوهایی می کند. اما هرگز وارد بحث ها نمی شد و من هیچ وقت ندیدم که در جلسات به شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  اشاره کند مگر در ویدیویی در یکی از جلسات پرسش و پاسخ که به سوال یکی از کارکنان که در شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  مطرح شده بود پاسخ داد. در آن مورد، من سولاتی را که باید بررسی می شد، از شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  کپی می کردم و به یک آدرس ایمیل خاص می فرستادم تا برای بررسی در ویدیوی پاسخ ها قرار گیرد.

طی دوسال اولیه استفاده شرکت ما از شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  ، رشد و گزینش موثری داشتیم. اما سطح سوم چارت سازمانی کمترین ارائه را در شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  داشتند. سطح میانی چارت سازمانی ما متشکل از مدیرانی بود که مشتاقانه از شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  استفاده می کردند و کارکنانشان را هم برای استفاده از آن تشویق می کردند. مدیران دیگر و مدیران ارشد هم مشارکت بسیار کمی داشتند و البته برخی از مدیران میانی هم علنأ کارکنان را از مشارکت منع می کردند.

اوایل سال 1392 مدیر اجرایی جدیدی وارد سازمان شد که بعد از بازنشستگی مدیرعامل، جایگزین او شد. مدیرعامل جدید ما دیدگاهی کاملأ متفاوت داشت و مشتاق تعامل در شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  بود که این دیدگاه او باعث توجه مدیران ارشد و میانی به هدف و کاربرد استفاده از شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  در 3 سال گذشته شد.

به این روشها که مدیرعامل و سایر مدیران ارشد ما از آنها برای استفاده از شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  به کار می گیرند توجه کنید.

مدیر تولید هر 3 ماه یکبار یک جلسه مدیریتی با حضور تعداد زیادی مدیر برگزار می کند. همه شرکت کنندگان باید سوالات و نظرات خود را در شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  مطرح  کنند. زمانی هم برای پرسش و پاسخ حضوری هست که سوالات مخاطبان حضوری جمع آوری می شود. ما مکالمات را در شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  به صورت هفتگی منتشر می کنیم تا تمام کارکنان سازمان- نه فقط شرکت کنندگان آن جلسه- بتوانند بحث ها را ادامه دهند.

از سخنرانان خواسته می شود که بعد از جلسه در تالارهای عمومی شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  وارد بحث ها شوند و سوالات بی پاسخ در آنجا دنبال شوند.

مدیر تولید یک جلسه ماهانه هم با حضور جمعی از معاونان از سطح معاونت برگزار می کند که دو نفر از اعضای تیم من در اتاق هیأت مدیره در زمان تماس ها، ارسال زنده نکات کلیدی، سوالات و… حضور دارند. در اتاق هیأت مدیره یکی از دو مانیتور بزرگ سیر مکالمات جلسه در شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  را نشان می داد. سوالات در شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  مانند سوالات حاضرین در جلسه، به صورت شفاهی با مدیرعامل مطرح می شود.

یک جلسه سالانه بزرگ 2 روزه هم برگزار می شود که ما بازهم به صورت زنده مکالمات را در آن پست می کنیم. همه ی پست ها در شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  یک هشتگ رویدادی دارند که با استفاده از آن افراد می توانند به راحتی رویدادها را دنبال کنند. ما جریان هشتگ را چند هفته قبل و بعد از رویداد در سازمان منتشر می دهیم.

بسیاری از مدیران از جمله مدیران ارشد از تالارهای عمومی موجود در نرم افزار شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  ایجاد تالارهای دوره ای استفاده می کنند که در آنها عناصر اجتماعی آنلاین یا به عنوان بخشی از یک رویداد ( به همراه تماس های تلفنی، ارتباطات فردی یا مجازی) و یا صرفأ به عنوان یک ابزار ارتباطی در یک رویداد استفاده می شوند. برای مثال یکی از مدیران ارشد برای 3000 نفر از کارکنان سازمانی خود در تاریخ های مشخصی،  بدون محدودیت زمانی در دسترس کارکنان خود قرار می گیرد تا آنها بتوانند بدون هیچ محدودیتی با او در مورد هرچیزی که می خواهند صحبت کنند.

بروسارد دائمأ با بخش های مختلف سرمی زند و عکس هایی از آن ها می گیرد و در شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  با جملات انرژی بخش در مورد کارکنان و کار آنها، منتشر می کند.

لندینگ پیج شبکه داخلی ما هر موضوعی را که در شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  منتشر می شود با بحثهای مربوط به آن را در اختیار همه افراد قرار می دهد.  موضوعاتی که از سمت مدیرعامل مطرح می شوند معمولأ با یک سوال از کارکنان پایان می پذیرد. پاسخ ها در زنجیره بحثهای موجود در شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  قرار می گیرند. مدیر عامل معمولأ حدود 100 نظر را در اولین ساعات ارسال چنین پست هایی دریافت می کند.

مدیر تولید در زمینه های ورزشی مثل شنا، دو، دوچرخه سواری و… بسیار فعال است.  او عکسهایی از ورزش های سه گانه و مناظری که در زمان ورزش با آنها روبرو می شود در شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  قرار می دهد. عکس پروفایل او از دوچرخه سواریش برای رفتن به محل کار است. سلامتی یکی از موضوعاتی است که در ESN ما بسیار مطرح می شود و این توجه به سلامت کارکنان را مهمتر جلوه می دهد.

Charlene Lie در کتاب خود به نام “مدیر متعهد: استراتژی برای دگرگونی دیجیتال[1]” از مدیرعامل BUZZ   به عنوان مدیرعاملی خواهان برقراری ارتباط با تعداد بسیار زیاد کارکنان خود از طریق شبکه اجتماعی درون سازمانی، نام برده است.

مدیر تولید از  شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  برای اعلام موفقیت های سازمان، جوایز و… استفاده می کند و از افرادی هم که در این موقعیت ها نقش داشتند تشکر می کند.

او در چالش 100 روزه شمارش گام های کارکنان یا به تیم ها می پیوندد و یا برای خود تیم درست می کند و در زمان چالش در بحث های کارکنان در شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  شرکت می کند. چند سال پیش برای دعوت از 9 نفر اولی که قرار بود در تیم او باشند، پستی ارسال کرد و در تمام آن 100 روز دائمأ از طریق شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  با اعضای تیمش در ارتباط بود. (و او به طور متوسط 17000 قدم در روز برای آن چالش برداشته بود: وقتی پای راه رفتن و زندگی سلامت به میان می آید این مرد واقعأ موجود عجیبی می شود.) وقتی کانال هفتگی ما خبر تولد مدیرعامل را  منتشر کرد، سیل پیام های تبریک و تشکر از مدیر تولید به خاطر شیوه مدیریت او و کاهش قابل توجه سطوح سازمانی به دلیل استفاده از شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  سرازیر شد.

واضح است که ما بسیار خوش شانس هستیم که مدیرعاملمان با حمایت از و مشارکت در شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  دیگران را به استفاده از ان تشویق می کند.

یکی از بهترین خاطرات من در مورد حمایت او از شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  مربوط به چند سال پیش است که در یک جلسه 100 نفری از او دعوت شد تا در مورد هزینه ها و نتایج ESN  توضیح بدهد. بروسارد جواب داد: من نمی دانم که شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  چقدر ممکن است هزینه داشته باشد اما می دانم که جمع شدن بیش از 50000 نفر در یک صفحه که همگی یک هدف را دنبال می کنند بسیار برای من مهم است. در همان هفته در جایی دیگر یک نفر از او سوال مشابهی در مورد سرویس جدیدی برای مشتریان پرسید که نباید برای مشتریان هزینه اضافی داشته باشد و او در جواب گفت: گاهی بعضی کارها را فقط به این دلیل باید انجام داد که کارهای درستی هستند.

از آن به بعد دیگر نشنیدم که چنین سوالاتی در مورد شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  ما پرسیده شود.

تعجبی ندارد که وقتی بالاترین مقام سازمانی از شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  چنین استفاده و حمایتی می کند، شبهات مدیران میانی و ارشد در مورد این سیستم از بین می رود.

اصرار بر انکار نقش مهم این سیستم در موفقیت کسب و کار با داشتن چنین مدیرعاملی که دائمأ کارکنانش را برای استفاده از شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  تشویق می کند، غیرممکن است.

همه مدیرعاملان از شبکه های مجازی درون سازمانی یا برون سازمانی استفاده نمی کنند. ممکن است نیاز به آموزش معکوس[2] باشد. باید به تک تک آنها کمک کنیم که ترسشان را از تکنولوژی کنار بگذارند. ممکن است برای مدت کوتاهی نیاز باشد که به آن ها برای شروع یک رویداد جدید و امتحان کردن آن به آنها کمک کنید. هیچکس نباید توقع داشته باشد رفتار و عقاید یک مدیر ارشد یک شبه تغییر کند. اما منطقی است که توقع داشته باشیم که کم کم با درگیر کردن و مشارکت دادن به آنها برای تحقق اهدافشان کمک کنیم.

ارزش چنین مشارکت اجرایی غیرقابل وصف است. این کار به سازمان نشان می دهد که تکنولوژی ارزش تجاری بالایی دارد و استفاده از آن یک روش عادی برای برقراری ارتباط در تمام سطوح سازمانی است و به کسانی که در مورد سهولت استفاده از آن نگران هستند جرأت می دهد.

هنوز بعضی از مدیران در مقابل استفاده از شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  مقاومت می کنند. ما توقع نداریم که تمام افراد مشارکت و پذیرش کامل داشته باشند- حداقل فعلأ چنین توقعی نداریم. اما در مقابل سالهای گذشته پیشرفت های بسیار چشمگیری تا امروز داشته ایم.

ما همچنان با تکیه بر مهربانی مدیرعاملی که حمایت خود را با مشارکت شخصی خود نشان می دهد، پیشرفت خواهیم کرد.

آیا می توانید بدون حمایت مدیران عالی یک شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  موفق داشته باشید؟ شاید. اطمینان ما در 2سال اول بدون آن رشد کرد. اما با مشارکت فعال مدیرعامل سابق می توانستیم رشد بیشتر و سریعتری داشته باشیم.

حتی اگر هنوز از حمایت اجرایی و مشارکت شخصی مدیران عالی اطمینان ندارید، برای به کار گرفتن شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  تعلل نکنید.

اشتیاق سایر کاربران، وجود این سیستم را برای سازمان، ارزشمند خواهد کرد. اما برای داشتن یک شبکه اجتماعی سازمانی(ESN)  اثربخش تا می توانید برای دستیابی به توصیه سوم تلاش کنید…

توافق و مشارکت مدیران اجرایی را به دست آورید

[1] . Engaged Leader : A Strategy for Your Digital Transformation

[2] . : REVERSE MENTORING آموزش افراد جوان و کم تجربه در سازمان به افراد مسن تر به دلیل اینکه آن ها دانش به روزتری دارند.

دسته بندی ها :
  شبکه اجتماعی سازمانیمقالاتپیاده سازی شبکه اجتماعی سازمانیپیاده سازی شبکه تعاملی سازمانی

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست دمو | نظام پیشنهادات | مدیریت جلسات | طراحی سایت | شبکه اجتماعی سازمانی