توصیه اول: مدیری تمام وقت برای شبکه اجتماعی سازمانی در نظر بگیرید

توسط محسن روح الامین 4 سال agoهیچ نظری ثبت نشده
ماهان  /  شبکه اجتماعی سازمانی  /  توصیه اول: مدیری تمام وقت برای شبکه اجتماعی سازمانی در نظر بگیرید
شبکه اجتماعی سازمانی

سال گذشته فرصتی پیش آمد که در کنفرانسی که در مورد « شبکه اجتماعی سازمانی » موفق بود شرکت کنم. یک « شبکه اجتماعی سازمانی » که کارکنان یک کسب و کار از آن استفاده می کنند. من 5 سال با علاقه در این حوزه کار کرده بودم، بنابراین از صحبت کردن و شنیدن تجارب دیگران در این حوزه خوشحال می شدم.

حدود 35 دقیقه زمان به ارائه من و بحث در مورد آن اختصاص داده شده بود. البته من بیش از اینها در این حوزه حرف داشتم. بنابراین این مجموعه وبلاگی که به این موضوع اختصاص دارد، فرصتی است برای تشریح بیشتر این نکات.

من می خواستم افراد حاضر در جلسه تا جایی که ممکن بود نکات مهم را به خاطر بسپارند. بنابراین به سالها فعالیت خود به عنوان مدیر « شبکه اجتماعی سازمانی » فکر کردم که در سال 1392 تأسیس شده بود و در نتیجه به 12 توصیه مهم برای داشتن یک « شبکه اجتماعی سازمانی » موفق رسیدم. این نکات هم برای کسانی که می خواهند یک « شبکه اجتماعی سازمانی » راه اندازی کنند و هم برای کسانی که سالها برای راه اندازی و استفاده از آن وقت گذاشته بودند، کاربردی بود. من تمام این نکات را در پست های مختلف در اختیار آنها خواهم گذاشت. این نکات حاصل شکستها و موفقیت های من است و من خوشحال می شوم که آنها را در اختیار شما قرار دهم تا از شکست ها و موفقیتهایم درس بگیرید.

اولین توصیه من:

از همان ابتدای کار یک مدیر تمام وقت برای « شبکه اجتماعی سازمانی » داشته باشید.

به عنوان یک مدیر « شبکه اجتماعی سازمانی » ، روی این نکته با جسارت تمام تعصب دارم. من به این باور رسیده ام که یک نفر باید « شبکه اجتماعی سازمانی » یک سازمان را به طور کامل در اختیار بگیرد. یک مدیر « شبکه اجتماعی سازمانی » لایق و مشتاق کسی است که می تواند کلید شکست یا موفقیت یک سازمان باشد. اغراق نمی کنم اگر بگویم این نکته مهمترین نکته در این 12 مورد است و برای همین به عنوان اولین توصیه آن را مطرح کردم.

می دانم که توجیه یک سازمان برای اختصاص فردی تمام وقت به این موضوع آن هم از ابتدای کار، آسان نیست. می دانم که متأسفانه چقدر منابع ما ذاتأ محدود هستند. در سازمان ما تا 2 سال به ما اجازه داده نشد که فردی را به صورت تمام وقت به این کار اختصاص دهیم. شاید برای سازمانی با دارایی 100 میلیارد تومان و 500 نیرو این محدودیت چندان منطقی به نظر نرسد اما به هرحال ما در چنین شرایطی قرار داشتیم. من 3 سال از آنها می خواستم که خودم به تنهایی این کار را به عهده بگیرم و وقتی موفق شدم، بعد از 5 ماه باز هم فعالیتهایی که به این حوزه مربوط نبودند، بخش بزرگی از وقتم را می گرفتند.

به عنوان فرد کلیدی در حوزه « شبکه اجتماعی سازمانی » به مدت3  سال مسئولیت های چندگانه ای به عنوان مشاور شیرپوینت، مدیر شبکه اجتماعی داخلی و ناظر فیسبوک، توییتر، یوتیوب، گوگل پلاس و شبکه های اجتماعی خارج از سازمان داشتم. در سالهای اخیر به حوزه های مختلف کسب و کار برای راه اندازی جامعه آنلاین برای مخاطبان خارج از سازمان مشاوره می دهم و با مدیران این جوامع برای هدایت و پیشروی در حوزه مدیریت چنین جوامعی، همکاری می کنم.

زمانی که تیم رسانه اجتماعی سازمان گسترش پیدا کرد، توانستم برخی از آن وظایف را به دیگران واگذار کنم. در بهمن 1392 توانستم شخص دومی را را برای همکاری در حوزه « شبکه اجتماعی سازمانی » استخدام کنم و این کار قدم بزرگی بود که منجر به تغییرات سریع و مهم شد. کاری که می توانید با داشتن منابع مناسب انجام دهید، اعجاب آور است.

آیا ما بدون کار تمام وقت من پیشرفت کردیم؟ بله و از عهده آن به خوبی هم برآمدیم. در حقیقت من توانستم از فرصت بیان سرگذشتمان در این مسیر در کنفرانس ها، وبینارها، مصاحبه های متعدد، کتاب ها و گزارشهای تحقیقات صنعتی، بهره ببرم. اما من به خوبی می دانستم که ما در این چهارسال فقط نیمی از راه را طی کردیم در حالی که می توانستیم با کار تمام وقت من برای آنچه که لازم می دانستم،کل این مسیر را طی کنیم.

مدیران جوامع داخلی مجازی کارهای زیادی دارند که ممکن است نادیده گرفته شود: نیاز همیشگی به تعریف استراتژی، تعیین اهداف، حمایت، رشد آگاهی، نظارت بر محتوا، آموزش، مشاوره با مدیران حوزه های کسب و کار، تحلیلگری، گزارش، پشتیبانی، برنامه ریزی، عیب یابی، ارتباط با افراد، پاسخ به سوالات، کار با فروشندگان، همکاری با سایرحوزه های ذینفع، برنامه ریزی برای محتوای ویرایش شده، آمادگی برای منابع کاربری، عضویت فعال در جامعه، ایجاد روابط، کنترل، تلاش مداوم برای بهبود برنامه، و تجارب کاربری، مستندسازی و مسئولیت های دیگری که بیشتر افراد فکر نمی کنند که مدیران « شبکه اجتماعی سازمانی » وقت خود را صرف آنها می کنند. این مسئولیت ها آنقدر زیاد هستند که برای انجام آنها به بهترین شکل ممکن،  نیاز به توجه تمام وقت دارید.

ممکن است که بالأخره بدون اینکه مدیر تمام وقتی برای « شبکه اجتماعی سازمانی » داشته باشید موفق شوید، اما اگر می خواهید سریعتر به موفقیت برسید، اگر می خواهید تلاش های سازمانتان زودتر به نتیجه برسد، اگر می خواهید بیشترین بازدهی را در کوتاهترین زمان از سرمایه گذاری هایتان  ببینید، باید از همان ابندا حتی قبل از آنکه « شبکه اجتماعی سازمانی » وجود داشته باشد، یک مدیر تمام وقت داشته باشید.

بعضی ها توصیه می کنند که به ازای هر 500 کاربر ، یک مدیر « شبکه اجتماعی سازمانی » داشته باشید. پس فکر نمی کنم که همیشه یک مدیر برای شما کافی باشد. برای « شبکه اجتماعی سازمانی » شرکت HUMMANA با 42000 کاربر، باید 2 یا 3 نفر دیگر باید با من برای دستیابی به آنچه برای « شبکه اجتماعی سازمانی » سازمانمان پیش بینی کرده ام همکاری کنند. البته قول  می دهم که از همه آن ها به صورت اثربخش برای کسب و کار استفاده کنم.

اگر می خواهید آماری از ارتباط بین تکامل و  ارزش  این جوامع و مدیران تمام وقت داشته باشید می توانید به گزارش        وضعیت مدیران جوامع از میزگرد اجتماعات 2014[1] مراجعه کنید و حتمأ شماره این هفته در سال 2015 را هم مطالعه کنید. آن ها سالهای زیادی است که این گزارش را به صورت سالانه انجام می دهند و با توجه به پیشرفت این حوزه، افزایش این جوامع و مدیران آنها، روند تحقیق آنها پیشرفت قابل توجهی داشته است.

این اولین توصیه من بود: مدیری تمام وقت برای « شبکه اجتماعی سازمانی » داشته باشید.

برای توصیه های دیگر با ما باشید.

[1] The Community Roundtable 2014

دسته بندی ها :
  شبکه اجتماعی سازمانیمقالاتپیاده سازی شبکه اجتماعی سازمانیپیاده سازی شبکه تعاملی سازمانی

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست دمو | نظام پیشنهادات | مدیریت جلسات | طراحی سایت | شبکه اجتماعی سازمانی