دسته‌ها

نظام پیشنهادات کایزن چیست؟

توسط کارشناس محتوا 1 سال پیشهیچ نظری ثبت نشده
ماهان  /  عملکرد نظام پیشنهادات  /  نظام پیشنهادات کایزن چیست؟
نظام-پیشنهادات-کایزن-چیست؟

نظام پیشنهادات کایزن، یک فلسفه‌ی پیشرو است که در تمام جنبه‌های سازمان جریان دارد. این مفهوم در ژاپن سرچشمه گرفته است و نه فقط در محیط کار، بلکه در همه‌ی جنبه‌های زندگی اعمال می‌شود؛ اما در آمریکا این اصطلاح معمولاً برای فرآیندهای سازمانی به کار گرفته می‌شود. بسیاری از کسب و کارها در مقیاس مختلف از نظام پیشنهادات کایزن استفاده می‌کنند تا بتوانند در فرهنگ و ساختار سازمان رویکرد جدید را در پیش بگیرند. در این بررسی به طور کامل در مورد مفهوم کایزن صحبت می‌کنیم.

نظام-پیشنهادات-کایزن-چیست؟

تعریف نظام پیشنهادات کایزن

کایزن (Kaizen) اصطلاحی ژاپنی به معنای «تغییر برای بهتر شدن» است. بر این اساس، کایزن روشی در نظر گرفته می‌شود که هم مدیریت و هم کارکنان را برای تغییرات کوچک و مداوم عالی برای پیشرفت مستمر در یک مسیر قرار می‌دهد. کایزن یک کنترل فرآیند است که کیفیت را در هر جنبه‌ای از تجارت بهبود می‌بخشد. کایزن فقط یک مشکل فوری را برطرف نمی‌کند، بلکه کل سازمان را ترغیب می‌کند تا به تصویر بزرگ‌تر و مؤثرتر نگاه کند و گام‌هایی بردارد که باعث بهبود هر جنبه از تولید می‌شوند. کایزن همچنین معتقد است که با گذشت زمان تغییرات کوچک می‌تواند اثرات بلند مدت داشته باشد.

کایزن فلسفه‌ای است که بر کار تیمی و رضایت کارکنان تمرکز دارد. کارکنان در این فلسفه تشویق می‌شوند تا در مورد آنچه فکر می‌کنند و آنچه سازمان به آن نیاز دارد، نظرات و ایده‌های خود را بیان کنند. کارکنان می‌توانند ایده‌هایی ارائه دهند که نقاط درد و مشکلات سازمان‌ها را برطرف می‌کنند. درحقیقت، نظام پیشنهادات بر پایه توجه به نظرات و ایده‌های کارکنان بنا شده است، زیرا این کارکنان هستند که رابطه مستقیمی با فرآیندهای سازمانی دارند و نقاط قوت و ضعف سازمان را می‌شناسند.

رویکرد کایزن شامل پنج عنصر اصلی زیر است:

 • بهبود روش‌های کار از طریق حل مسئله توسط خود کارکنان (Jidoka)
 • تشویق مشارکت کارکنان در تصمیمات مدیریتی (GEMBA)
 • اجرای سریع ایده‌ها و نظرات (SEISO)
 • استاندارد سازی بهترین شیوه‌ها (Seiketsu)
 • پیگیری سیستماتیک (Shitsuke)

مزایای نظام پیشنهادات کایزن

کایزن باعث پیشرفت مستمر در افراد و سازمان‌ها می‌شود. کایزن بر تغییرات کوچک تأکید می‌کند که می‌تواند برای بهبود کارآیی، کاهش هزینه‌ها و بهبود کیفیت تأثیر بگذارد. کایزن همه را ترغیب می‌کند تا در روند بهبود سازمان شرکت کنند و فرهنگ بهبود و تعامل را افزایش دهند. سازمان‌ها با بهبود مداوم می‌توانند در بازار رقابت کنند و به موفقیت برسند. در ادامه به فواید اصلی نظام پیشنهادات کایزن اشاره می‌کنیم:

ایجاد مزیت رقابتی

در دنیای امروز مهم است که کسب و کارها یک مزیت رقابتی خاص نسبت به رقبای خود ایجاد کرد. بدین دلیل که رقبا سخت در تلاش هستند و در بخش‌های سازمان خود سرمایه گذاری‌های زیادی می‌کنند. با این حال، نظام پیشنهادات کایزن می‌تواند با در نظر گرفتن نظرات و ایده‌های کارکنان، کیفیت تولید و عرضه‌ی محصولات را بهبود ببخشد.

افزایش سودآوری

با استفاده از کایزن می‌توانید بر مشکلات جزئی غلبه کنید. از این طریق امکان افزایش بازدهی و کاهش هزینه‌ها میسر می‌شود. در نتیجه پیشرفت‌های به وجود آمده، رضایت مشتری نیز افزایش می‌یابد، زیرا مشکلات کمتری در محصولات و خدمات وجود خواهند داشت. این مهم به سازمان اجازه می‌دهد تا فروش و درآمد خود را بالا ببرد.

کمک به فرهنگ سازی

شرکت‌هایی که کایزن را پیاده سازی می‌کنند، دارای نیروی کار بسیار متعهد هستند. بنابراین، آن‌ها فرهنگ سازمان را ضمن بهبود فرآیندهای مربوط به محصولات یا خدمات بهبود می‌بخشند. کارکنان در چنین سازمان‌هایی، صلاحیت ایجاد تغییر را دارند. آن‌ها همچنین می‌دانند که ایده‌هایشان به اندازه کافی مهم هستند تا یک تغییر معنی‌دار ایجاد کنند.

افزایش بهره وری

کایزن به طور طبیعی عملکرد کارکنان را بالا می‌برد و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بیشتر روی کار خود تمرکز کنند، زیرا این امر باعث توسعه فرهنگ شرکت و افزایش وفاداری کارکنان می‌شود. این روند منجر به افزایش کارآیی کار و بهره وری می‌شود. تشویق پیشرفت‌ها و به اشتراک گذاری آشکار ایده‌ها در شرکت نیز به کار تیمی کمک می‌کنند.

افزایش خلاقیت

رویکرد اصلی در نظام پیشنهادات کایزن به کارکنان کمک می‌کند تا راه‌حل‌های کاربردی را برای حل مشکلات پیدا کنند. این نظم به آن‌ها می‌آموزد که چگونه فکر کنند و چه کاری انجام دهند. کایزن یک فرهنگ سازمان مبتنی بر خلاقیت را ایجاد می‌کند که در آن کارکنان به تولید و به اشتراک گذاشتن ایده‌های جدید مشغول هستند.

اصول نظام پیشنهادات کایزن

 • شناسایی فرصت‌های بهبود: کایزن کارکنان را ترغیب می‌کند تا مناطق پیشرفت را شناسایی کنند و ایده‌هایی در مورد چگونگی بهبود آن‌ها ارائه دهند.
 • تعامل همه‌ی بخش‌های سازمان: کایزن یک تلاش تیمی است و همه را ترغیب می‌کند تا در روند بهبود سازمان شرکت کنند.
 • تمرکز بر روی بهبود فرآیندها: کایزن به جای نتیجه نهایی بر بهبود فرایندها تمرکز دارد. این امر امکان پیشرفت مداوم را فراهم می‌کند.
 • آمادگی برای پذیرش تغییرات: کایزن کل سازمان را ترغیب می‌کند که برای تغییر و پذیرش ایده‌های جدید آماده باشند.
 • بهبود مداوم در طول زمان: کایزن یک روند مداوم است و کارکنان را ترغیب می‌کند تا به طور مداوم در تلاش برای بهبود فرایندها و عملیات باشند.
 • از بین بردن نقاط درد: کایزن بر شناسایی و از بین بردن مراحل غیر ضروری امور، هدر رفت زمان و هزینه‌ها تمرکز دارد.
 • توجه روی نیازهای مشتری: کارکنان باید تلاش کنند تا نیازهای مشتری را درک کرده و از آن‌ها برای هدایت اهداف و مأموریت سازمان استفاده کنند.

ابزارهای پیاده سازی نظام پیشنهادات کایزن

در ادامه به ابزارهای مهم برای برای پیاده سازی نظام پیشنهادات کایزن اشاره می‌کنیم:

1- نظام آراستگی 5S

نظام آراستگی 5S یک فلسفه کاربردی برای دستیابی به نظم، کارآیی و انضباط بیشتر در محیط کار است. این نظام از موارد زیر تشکیل شده است:

 • Sort (Seiri): اولین قدم در 5s از بین بردن همه چیزهایی است که در فضای کاری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. اگر یک دستگاه بلااستفاده گوشه‌ی سازمان افتاده است، آن را از فضا حذف کنید.
 • Set in Order (Seiton): مرحله دوم ترتیب دادن موارد مورد استفاده روزانه است تا بتوانید به راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. هدف این مرحله این است که هرگونه حرکات و اقدامات غیر ضروری توسط کارکنان را از بین ببرد.
 • Shine (Seiso): مرحله بعدی این است که همه چیز را به درستی تمیز کنید. هدف این است که تمام کثیفی و آلودگی از سطوح تمیز شود تا انرژی مثبت برای ایده پراکنی خلاقانه مهیا شود.
 • Standardize (Seiketsu): مرحله چهارم ایجاد روال برای مرتب سازی و تنظیم کارهاست. این مرحله باعث ایجاد یک سیستم پویا از کارها و فرآیندهای سازمانی می‌شود که به طور روزانه توسط بخش‌های مختلف سازمان انجام می‌شوند.
 • Sustain (Shitsuke): در آخرین مرحله، شما باید فرهنگی را ایجاد کنید که در زمان نهادینه شود. هدف اصلی از این مرحله، ایجاد فضای مشارکتی برای ایده پراکنی و ارائه نظرات جهت افزایش بهره وری است.

2- دوایر کنترل کیفیت

دوایر کنترل کیفیت (Quality Control Circle) گروه کوچکی از کارکنان هستند که به طور جمعی مشکلی را پیدا می‌کنند و سپس برای حل مشکل به دنبال روش‌های جایگزین می‌روند. این دوایر از گروه کوچکی از افراد تشکیل شده‌اند که کارهای مشابه انجام می‌دهند یا در همان بخش کار می‌کنند. این روش می‌تواند یک نظام پیشنهادات بسیار متمرکز در بخش‌های مختلف سازمان از جمله فروش، بازاریابی، محتوا و غیره ایجاد کند.

3- کنترل کیفیت جامع

کنترل کیفیت جامع (Total Quality control) مجموعه گسترده‌ای از تکنیک‌ها است که برای به حداقل رساندن خطاها در سراسر یک سازمان به کار می‌رود. با انجام این کار، یک سازمان می‌تواند تا حد زیادی هم سود و هم رضایت مشتری خود را بهبود بخشد. کنترل کیفیت جامع همه افراد از مدیران گرفته تا کارکنان را در یک تلاش کاملاً یکپارچه به تعامل وادار می‌کند. این سیستم کنترل توسط سازمان‌های مختلف برای اجرای صحیح نظام پیشنهادات کایزن توسعه داده شده است.

4- مدیریت کیفیت کل

مدیریت کیفیت کل (Total Quality Management) نمایانگر تعدادی از شیوه‌های مدیریتی، فلسفه‌ها و روش‌هایی برای بهبود شیوه‌ی تجارت یک سازمان، تولید محصولات و تعامل با کارکنان و مشتریان است. این سیستم یک رویکرد مدیریتی برای موفقیت بلند مدت از طریق رضایت مشتریان است. همه اعضای یک سازمان براساس مدیریت کیفیت کل در بهبود فرآیندها، محصولات و خدمات شرکت دارند. برای رسیدن به نتایج مثبت، مشارکت کارکنان در سراسر سازمان ضروری است.

5- سیستم تولید تویوتا

سیستم تولید تویوتا (Toyota Production System) فلسفی است که تولید و تدارکات از جمله تعامل با تأمین کنندگان و مشتریان را در تویوتا سازماندهی می‌کند. این سیستم بر از بین بردن مشکلات و نواقص در تمام نقاط تولید از جمله ورودی، فرآیندها و خروجی (تحویل) متمرکز است. فلسفه سیستم تولید تویوتا این است که سازمان هوشمندانه کار کند تا ضایعات به وجود نیایند. این امر باعث افزایش جریان نقدی و کاهش نیاز به فضای فیزیکی می‌شود. سیستم TPS در اوایل دهه 1950 باعث شد تا تویوتا از ورشکستگی نجات پیدا کند.

کلام آخر

نظام پیشنهادات کایزن یک فلسفه است که بر پیشرفت مستمر در تمام جنبه‌های زندگی متمرکز است. کایزن با ایجاد تغییرات کوچک در گذشت زمان به بهبود بهره وری و کیفیت کمک زیادی می‌کند. این سیستم همکاری را تشویق می‌کند و نشان می‌دهد که مشکلات را می‌توان از طریق تفکر خلاق حل کرد. کایزن همچنین بر اهمیت یادگیری از اشتباهات تأکید زیادی دارد. کایزن می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند تا به شکلی کارآمدتر کار کنند، رضایت مشتری را افزایش دهند و هزینه‌ها را کم کنند. اگر به دنبال بهترین راه برای دستیابی به نتایج مهم در تجارت خود هستید، کایزن بهترین نتیجه را به شما ارائه می‌دهد.

 

دسته بندی ها :
  عملکرد نظام پیشنهادات - مقالات -
درباره

 کارشناس محتوا

  (40 مقالات)

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست دمو مدیریت پروژه مدیریت جلسات شبکه اجتماعی