توصیه 5 : یک پلتفرم خوب انتخاب کنید اما روی تکنولوژی تمرکز نکنید

توسط محسن روح الامین 3 سال agoهیچ نظری ثبت نشده
ماهان  /  شبکه اجتماعی سازمانی  /  توصیه 5 : یک پلتفرم خوب انتخاب کنید اما روی تکنولوژی تمرکز نکنید
شبکه اجتماعی سازمانی

نکته 5 : یک پلتفرم خوب انتخاب کنید اما روی تکنولوژی تمرکز نکنید.

این پنجمین پست من در مجموعه نکات های ایجاد یک ESN موفق است. در این پست به دو موضوع مهم در مورد انتخاب انتخاب پلتفرم ESN بحث خواهم کرد:

یک پلتفرم خوب انتخاب کنید اما روی تکنولوژی تمرکز نکنید.

در این بخش دو موضوع قابل توجه وجود دارد: نقش IT در فرایند تصمیم گیری، و قابلیتهای ذاتی پلتفرم.

معمولأ واحد IT  یا به تنهایی در مورد انتخاب پلتفرم تصمیم گیری می کند و یا نقش عمده ای در تصمیم گیری دارد.  البته IT  باید در تصمیم گیری سهم داشته باشد مخصوصأ اگر ESN بر روی سرورهای شرکت نصب شود و راهکار هاست در نظر گرفته نشده باشد. حتی در صورت وجود راهکار هاست هم مسئله یکپارچگی با سایر پلتفرم ها و بحث امنیت مطرح است که لزومأ به IT مربوط می شود.

اما IT  یکی از واحدهای بسیاری است که در ESN ذی نفع است. به نظر من IT نباید سهم و قدرت اصلی را در تصمیم گیری در این مورد داشته باشد. زیرا ESN مربوط به بهبود ارتباطات، روابط افراد، یادگیری و تحول شیوه کاری است وIT  صلاحیت تصمیم گیری را به توجه به تمام این حوزه ها ندارد.

به یک مسئله ساده در مورد همکاری را در نظر بگیرید. یک نفر می گوید ” ما به اندازه کافی ارتباطات و همکاری خوبی نداریم.”

در این مورد راهکار IT چیست؟ یا ابزاری دیگر می خرند و نصب می کنند و یا هزینه زیادی را صرف می کنند تا برای ارتقا ابزارهای دیگر با یک فروشنده بنام قرارداد ببندند تا درباره آن ابزارها  و فرایندهای لازم به آنها مشاوره بدهد. اما سال دیگر بازهم این مسئله مطرح می شود که ” ما به اندازه کافی ارتباطات و همکاری خوبی نداریم.” آن ها دوباره و دوباره همان کارها را  تا ابد انجام می دهند و مسئله همکاری و فرهنگ افراد هرگز حل نخواهد شد چون IT   با راهکارهای تکنولوژی با این مسائل برخورد می کند.

در تصمیم گیری ESN واحدهای IT، منابع انسانی، بازاریابی، آموزش، مقررات و سایر واحدها باید سهیم باشند. هدف از کاربرد ESN  ایجاد محیطی اجتماعی برای مرتبط کردن افراد و بهبود همکاری آن هاست. بنابراین حوزههای کسب و کار باید پلتفرمی را انتخاب کند که موارد مربوط به تجارب انسانی را به خوبی در خود جای دهد. این امر مستلزم انتخاب پلتفرمی با کاربری ساده است که پاسخگوی نیازهای کسب و کار  باشد و در آن علاوه بر چشم انداز تکنولوژیکی، نحوه ارتباط مدرن و موثر افراد در نظر گرفته شده باشد. در بعضی سازمان گاهی دچار تردید می شوم که واحد منابع انسانی، روابط داخلی و یا حتی ترکیبی از این دو گروه باید مالکیت ESN را در دست داشته باشند. گزارش وضعیت مدیریت شبکه تعاملی از میزگرد اجتماعی [1]2015 بررسی کنید تا ببینید که واحد ارتباطات داخلی محتمل ترین دپارتمان برای مسئولیت ESN در گزارش های امسال بوده است. ( اگرچه گروه بزرگ دیگری هم در حال شکل گیری است که ممکن است مالکیت کامل را در دست بگیرند.

پس اولین مسئله در این نکته این است که کنترل ESN به دست دپارتمان مناسب بدهید و در مورد اینکه این دپارتمان، IT باشد، بسیار محتاط باشید. حوزه های دیگر توانایی های بیشتری برای بهبود روابط مورد نیاز اجتماع دارند.

مسئله دوم مربوط به قابلیت های پلتفرم می شود. پلتفرم را باید با توجه به نیازهای سازمان و توافق کامل تمام واحدهایی که در این تصمیم ذی نفع هستند، خریداری کنید. اما بدانید که: شما لزومأ به بهترین و جدیدترین ESN نیاز ندارید. برای مثال یک ESN ممکن است 60 فیچر عالی داشته باشد اما شما فقط به 6 فیچر آن نیاز داشته باشید. از تفاوت میان “آنچه باید داشته باشید” و “آنچه را دوست دارید داشته باشید” آگاه باشید. بهتر است که کاربران از اینترفیسی ساده و مناسب استفاده کنند تا اینکه در فضایی با قابلیت های بیش از اندازه و پیچیده  قرار بگیرند.

در فضای کاری ما ارسال پیامها، نظرات، لایک کردن، ایجاد گروهای خاص و شرکت در آن ها، دنبال کردن افراد، ارسال پیام های گروهی و شخصی، یکپارچگی با پلتفرم های دیگر، توجه به افراد ، امتیاز دادن به آن ها و برخی کارهای روزانه دیگر از جمله مواردی است که اهمیت بسیاری دارد. داشتن 50 فیچر دیگر باعث بهبود فعالیت کاربران نمی شود بلکه باعث کم ارزش شدن و پیچیده شدن ESN در سازمان می شود.

در مورد انتخاب پلتفرم دقیق و صحیح عمل کنید. فروشندگان مختلف به شما پلتفرم هایی کاملأ مستقل یا کاملأ وابسته به یکپارچگی با محصولات دیگر و یا پلتفرمی میان این دو حد به شما ارائه می دهند. شما راهکارهایی داخلی یا با هاست پیدا خواهید کرد و متوجه می شوید که هرکدام نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند. 2 یا 3 پلتفرم را که از همه برای شما مناسبتر هستند انتخاب کنید و با کسانی که قبلأ از آن ها استفاده کردند مشورت کنید تا بتوانید با آگاهی از نقاط قوت و ضعف هرکدام، مناسبترین گزینه را انتخاب کنید. از مطالعات مقایسه ای منتشر شده[2] هم می توانید بهره ببرید. اگر دسترسی سیار هم برای شما مهم است، مقایسه ESN ها و کاربران سیار را هم بررسی کنید. سری هم به # ESNchat on platform comparison  بزنید. می توانید از گوگل هم برای پیدا کردن مقایسه های موجود ESN، استفاده کنید.

کاربران، نیازهای سازمان و مواردی را که ESN مورد نیاز شما رامشخص می کند، خوب بشناسید. درگیر جذابیت جدیدترین پلتفرم ها نشوید. فقط توجه کنید که برای ایجاد یک جامعه مناسب و مرتبط ساختن افراد به چه چیزی نیاز دارید و چطور می توانید به آن ها کمک کنید که کارهایشان را بهتر و اثربخشتر انجام دهند.ESN شما باید با زمان، مکان و نحوه عملکرد افراد هماهنگ باشد. از پلتفرم هایی استفاده نکنید که فاقد قابلیت یکپارچگی و هماهنگی با سایر پلتفرم ها هستند. این کار باعث می شود که ESN به باری اضافی برای کاربرانی تبدیل شود که مشغله زیادی دارد و نهایتأ این محدودیت ها شما را ناامید خواهد ساخت. ( در پست بعدی بیشتر در این مورد توضیح خواهم داد.)

انتخاب پلتفرم ESN  تصمیم بسیار مهمی است. آگاهانه تصمیم بگیرید.

یک پلتفرم خوب انتخاب کنید اما روی تکنولوژی تمرکز نکنید.

  1. 2015 State of Community Management Report from The Community Roundtable

[2]. Examples: Forrester Wave for Social Depth Platforms, Gartner’s Magic Quadrant for Social Software in the Workplace, and compiled lists like Alen Lepofsky’s list

دسته بندی ها :
  شبکه اجتماعی سازمانیمقالاتپیاده سازی شبکه اجتماعی سازمانیپیاده سازی شبکه تعاملی سازمانی

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست دمو | نظام پیشنهادات | مدیریت جلسات | طراحی سایت | شبکه اجتماعی سازمانی